npshsr school bangalore

npshsr school bangalore

  Achievements
ALBUMS

MATHTRIX

Our students have won several prizes and were declared the overall winners in the MATHTRIX 2016 organised by National Public School, Indiranagar.

Pradyumna Shome, Rahul Iyer and Adarsh Prasad Raghuram have won the second place in Kryptonite.

Jijiss Joy and Madhulika B have secured the first place in Escape room. Its all trivial, Krishna Girish, Hradini have secured the first position. Meghana A M, Kunal G and Keerthi K have won the second place in Merchantry.

Cathedral HIgh School - MUN

In the Cathedral High School - Model United Nations competition, Prithik Karthikeyan and Aditya Balakrishnan were awarded a special mention, while Akshita Gupta won the Best Position paper.

In-MUN

In the Model United Nations Competition hosted by Inventure Academy, Yash Ramgopal, Aditya Desu , Rayan B won the Outstanding Delegate Award while Prithik Karthikeyan, Shreyas Sudhir, Atman Soni, Riddhiman Ghosh won Best delegate award.

B-MUN

In the Model United Nations organised by Vidyaniketan, our students won the Best Delegation in BMun. The delegates represented Canada in the following committees

Rayan Bhattacharya -DISEC
Rohan Dias-HRC
Aditya Balakrishna-IPC
Nikhil Anand-IMO
AkashAnand-UNEP
Deep Pilai-WHO
Atman Soni-SC


Science Fair - Kerrahabba

Kerrahabba organised a Science fair, where the team consisting of Meghana Dutta, Siddhant Gupta, AdvaithJayjumar won the 1st place
Tanvi Roy, Sneha K Rao, SahithiMacharla won the second place.

Congratulations!

Wild Wisdom Quiz

In the Wild wisdom Quiz, National level Wildlife Quiz Arjyo Dutta of 6A and Aditya Kishore of 7A won the 3 rd Prize.

VIVUM

Our students have won several prizes in VIVUM organised by TISB.

Lil Whale – 1st Prize
GautamNambiar

Tell A Tale– 2nd Prize
AditiPandit, Sneha Srinivasan, RashiPurohit, NeshaPrabahar, AanandiSidharth, SakshiChandak

Create – 3rd Prize
AnubhavChoudhary , Ayushi Shah, SwathiKanna, Trisha Amalnerkar

Get Served – 2nd Prize
SayeeShruthiManickam, SanjanaKurkimat, Arundhati Bhattacharya, Meghna Dutta, Aarshia Chakraborty

Badminton –2nd Prize
Tanisha Malpani ,AishaniGarg, ShrishtiRamaiah, MedhaDhir



CO Mun

NPS HSR won Honourable Delegation in the COMUN 2016 organised by Bishop Cotton Boys' School.

Our students Vibha Swaminathan, Riddhiman Ghosh, Akash Anand, AtmanSoni, PrithikKarthikeyan, Rohan Dias, Aditya D Menon, Aditya Desu, Rayan B represented the Iraq delegation in the COMun.

Flute Recital



Pranava S has won the 3rd Prize in Flute recital held in Vagdevi Vilas School .

TCS IT WIZ 2016- Quiz



At the TCS IT WIZ 2016- Quiz, NIKHIL P. E and PRADYUMNA SHOME bagged the 3 rd place.

Christ Junior College MUN



The Honourable delegation award was won by Vibha Swaminathan, Prithik Karthikeyan, Rayan Bhattacharya. And the Commendable Delegate Award was won by Riddhiman Ghosh and Shreyas Sudhir.

Dhruv Saxena received a Special mention and Aditya Balakrishnan won Honourable delegate award.

Winners of the TISB - XAVAGE 2016



TISB IDEA CHALLENGE 3rd Place RITESH TOTA, SAKSHI CHANDAK, DESU ADITYA
BUSINESS QUIZ 2nd Place DEVAVRATH H., OJAS BARDIYA, PRITHIK KARTHIKEYAN
3rd Place SASHANK KAUSHIK S., SMARAK PATTNAIK, YASH RAMGOPAL
XAVAGIZED 1 Place HARSHITA SRIVENKATA KALIDINDI, SMRITHI V.
CREATEANAD1 Place ANANYA JALALI, MIHIKA BAIRATHI, SHREYA SRIDHAR
2nd Place JYOTSNA R., DIYA S. GANDHI, VRINDA PONNEKANTI

Army Public School – Zephyrus 2016


Basketball Second place SejalSahni, Aishani G,Aadithi A,Sanjana D,Shruti,Shriya N, Shriya Gupta,Esha Shah ,Tejasvi,,PoorvaBakshi,
Dance duet Second place Aanandi S,Aarshia C
Theatre First place Atman Soni, AnuSinghal,Aryan Razdan,Jyotsana,Vrinda, Chinmayee W,Saumya M, Amit Ray, Aparna Banerjee, Prithwijit B
Mad Ads Second place Deep Pillai, Aditya S, Aditya D Menon, Aditya B,Jaideep S, KeashavJaykumar
Battle of Bands Second place RiteshTota ,Deva Vrath, Rayan Bhattacharya,ShreyasSudhir, ShreyasSaket
Graffiti First place Palash Agarwal, Amit Ray,ArpitaSahu, Anumita D.V, NivedithaN
Best walk Ritesh T
Mr.Zephyrus Aditya Nair

Pearson City Inter - School Quiz 2016



At the Pearson City Inter - School Quiz 2016, Aditya Kishore - 7 A

Kartikeya S - 7 C were declared the 1 st Runner Up

Resurgence

Winners of the RESURGENCE 2016

(Commerce)
Best Manager 1ST Place Aditya Nair
Resurgent Times 1ST Place AadithiArasu, NiveditaNarasimhan
Break through 3rd Place Harshita, AishaniGarg, Vibha S Reddy,Deep Pillai,Sriya Gupta
Impex 2ND Place Sakshi Chandak, Jahnavi Sinha, Anumita D.V.


FOUNDERS CUP NPS –K Basketball U-18

At the FOUNDERS CUP NPS -K Basketball U-18, our students

AshwinGuruprasad , Aditya Nair , Aditya Desu ,Gurmehar Singh, Kayan K Katrak, AnandSankar, JaideepSabarwar, Nihal Singh, Varun, Rohan Arana, RishabhKeste,

Shreyas Srinivasan won the 2 nd Place.

GREENWOOD HIGH – Basketball Tournament

NPS HSR won laurels at the GREENWOOD HIGH – Basketball Tournament.

2 nd Place In the Under 14 Boys category

Saicharan M, Suvan N, Shreyas G, Rahul, Tanmay V, Mahit N, Aryaman M, Arnav G, Nihar SM, Samarth S, Siddharth S, Ved S, Sanchit

2 nd Place in the Under 16 Boys

Divyanshu D, Nikhil J, Rohan A, Riddhiman G, Rishabh K, Shreyas S, Jeff J, Suvan N, Tanmay V, Mahit N

NAFL Under 18 football competition


NAFL organised a under 18 football competition where the team consisting of YashRamgopal, DhruvMennon, JaideepSabharwal, ShreyasSudhir, OjasBardiya, Rahul Iyer, KanishqC, KaarthikVerma, SakethMadamala, won the 2nd place




©  National Public School. All Rights Reserved  
mindworks